W przepiękny słoneczny wtorek do biesalskiej szkoły przybyły przedszkolaki. Tego dnia zostały dla nich zorganizowane warsztaty pt. Ogólnopolski projekt „O bioróżnorodności dla przyszłości, czyli jak uczyć, że sarna nie jest żoną jelenia” oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Las i jego mieszkańcy w oczach dzieci”.
Pierwszym elementem spotkania były warsztaty, które obejmowały tematy związane z polską przyrodą, ochroną dzikiej przyrody oraz z bioróżnorodnością. Ciekawostką spotkania, przy dużym wsparciu ZO PZŁ w Olsztynie, było wypożyczenie pomocy dydaktycznych takich, jak : tablica dźwiękowa – odgłosy zwierząt, tropy zwierząt oraz łowieckie koło fortuny. Dzieci chętnie korzystały z tak ciekawych pomocy.
Pluszaki – zwierzaki to kolejna pomoc dydaktyczna w rozpoznawaniu polskich zwierząt. Każde dziecko wybrało według siebie ciekawego pluszaka i próbowało go rozpoznać. Wybrane zwierzaki zostały precyzyjnie rozpoznane.
Dzieci obejrzały również cykl filmów edukacyjnych o zwierzętach występujących w różnych środowiskach przyrodniczych. I tu z pomocą przyszły nam filmy z serii pt. „Myśliwiec” z udziałem Pana Marcina Młynarczyka.
Dużą popularnością cieszyły się odlewy gipsowe zwierząt występujących w lasach, na polach i łąkach. Dzieci samodzielnie mogły je pomalować. Ta czynność sprawiła im najlepszą przyjemność.
Tak przygotowane warsztaty były prawdziwą przygodą w poznaniu dzikich zwierząt.
Na zakończenie warsztatów został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Las i jego mieszkańcy w oczach dzieci”. Prace zostały wykonane różnymi technikami plastycznymi, takimi jak: malarstwo, rysunek oraz przy użyciu technik mieszanych. Na pracach można było dostrzec ulubiony temat młodych artystów. Był to świat zwierząt dzikich występujących w Polsce.
Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie, ponieważ każda z prac była piękna i niepowtarzalna. Jednak komisja podjęła decyzję, o przyznaniu miejsc i tak: miejsce pierwsze zajęła Martyna Szczepańczyk, drugie miejsce zajęła, Maria Kamińska i trzecie zajął Antek Kawecki. Wyróżnienie otrzymali Staś Nadolski i Staś Michalski. Dzieci wyróżnione otrzymały dyplomy i gry planszowe oraz puzzle o polskich zwierzętach. Pozostałe dzieci otrzymały za zaangażowanie dyplomy podziękowania i karty do gry typu „Piotruś”.
Wszystkie prace plastyczne znalazły godne miejsce. Otóż zostały zaprezentowane w „Galerii Małej”, w holu SP w Biesalu.
Wszystkie te interesujące działania edukacyjne nie odbyły się, gdyby nie bardzo duże wsparcie Koła Łowieckiego „Kudypy”, któremu społeczność biesalskiej szkoły i przedszkola składają serdeczne podziękowania.
Mirosława Gromacka
wraz z nauczycielami ZS – P
w Biesalu