W kwietniu 2023r w SP w Biesalu zostały przeprowadzone ciekawe zajęcia przyrodniczo – łowieckie „Stop leśnym kidnaperom”. Głównym celem zajęć było zwiększenie świadomości, by nie dotykać i nie zabierać z lasu dzikich zwierząt. Maj i czerwiec to w lesie czas narodzin saren, jeleni i łosi oraz innych zwierząt. Podczas lekcji teoretycznej dzieci poznały środowisko życia wybranych dzikich zwierząt, dowiedziały się o ich naturalnych zachowaniach, potrzebach i więziach społecznych. Kolejne zadanie w trakcie zajęć, to wykonanie plakatu informującego o akcji. Uczniowie wypracowali zasady, co należy zrobić jeśli spotkamy zwierzęta. Oto one:
- NIE BIERZ NA RĘCE!
- NIE RÓB ZDJĘĆ!
- NIE KARM!
- POZOSTAW JE W TYM SAMYM MIEJSCU, GDZIE ZOSTAŁO ZNALEZIONE.
Plakat wykonany przez młodych przyrodników obejmował również ciekawe spostrzeżenia:
- Maluchy zostawiane są przez leśne matki w celu ochrony przed drapieżnikami.
- Dzikie zwierzęta mają dobrze rozwinięty instynkt macierzyński.
- Zwierzęta leśne to zwierzęta dzikie, których nie wolno dotykać,
- Pamiętajmy! Najlepszym środowiskiem dla dzikich zwierząt jest las, w którym znajdują zarówno odpowiednie pożywienie, jak i bezpieczeństwo.
- Jeżeli dotkniemy napotkane w lesie młode zwierzę, zamiast mu pomóc, zaszkodzimy. W przypadku, gdy człowiek dotyka zwierzę, próbując mu pomóc, mając najlepsze intencje, zostawia na nim swój zapach. W takim przypadku, matka odrzuca młode czując zagrożenie ze strony człowieka.
Całe spotkanie okazało się niezwykle potrzebne, ciekawe, satysfakcjonujące zarówno dla dzieci jak i nauczyciela. Uczniowie byli bardzo aktywni na zajęciach, wykazywali duże zainteresowanie problemem i zadawali dużo pytań.