Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Olsztyn

Kudypy działają – 100 lat za nami, wieki przed nami !

Z okazji 100. Rocznicy powstania Polskiego Związku Łowieckiego na terenie całej Polski organizowano działania edukacyjne, których celem było rozbudzanie zainteresowań przyrodniczo – łowieckich wśród społeczeństwa.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Biesalu chętnie włączyła się w obchody i przeprowadzono szereg ciekawych działań przyrodniczo – łowieckich.

Dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej cieszył się Szkolny Tydzień Łowiecki. Tydzień obejmował działania edukacyjne, które polegały na zorganizowaniu zajęć w głośnym czytaniu literatury i słuchaniu muzyki, w tym sygnałów łowieckich. Uczniowie chętnie rozwiązywali zadania, krzyżówki, zagadki, quizy i układali puzzle. Dla chętnych przygotowano odlewy gipsowe z motywami zwierząt leśnych. Ciekawostką tych działań, przy dużym wsparciu ZO PZŁ w Olsztynie było wypożyczenie pomocy dydaktycznych, m.in. tablicę dźwiękową – odgłosy lasu, tropy zwierząt oraz łowieckie koło fortuny. Starszych uczniów zainteresowało koło fortuny, przy którym mogli wykazać się wiedzą z zakresu łowiectwa. Uczniowie odpowiadali na pytania z 6 dziedzin, których tematykę ustalał los. Młodsi natomiast woleli rozpoznawać tropy i odgłosy lasu.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli biesalskiej szkoły uczniowie uczestniczyli w dwóch ciekawych wycieczkach. W pierwsza do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, a druga do Muzeum Przyrody w Olsztynie. W obu przypadkach uczniowie oglądali naturalne eksponaty, mieli okazję poznać ich naturalne środowisko oraz mnóstwo ciekawostek z życia zwierząt. Zwiedzając warszawskie muzeum zobaczyliśmy również, jak wyglądał polski salon myśliwski z XIX – XX w. Miłym akcentem edukacyjnym była wizyta w Warmińsko – Mazurskim Uniwersytecie na Wydziale Biologii i Biotechnologii w ramach NOCY BIOLOGÓW. Przed uroczystym otwarciem ogólnopolskiej akcji NOCY BIOLOGÓW  mogliśmy obejrzeć świetną wystawę ptaków żyjących w Polsce.

W pierwszych dniach grudnia 2023r. ogłoszono dla uczniów konkurs wiedzy (dla klas V – VIII) i plastyczny (dla klas I – IV) pod  wspólnym tytułem „Zwierzęta naszych pól i lasów” . Do konkursu zaproszono również dzieci z biesalskiego przedszkola. Prace plastyczne wszystkich uczniów były na wysokim poziomie, zaś praca uczennicy klasy IV Elżbiety Kalinowskiej stała się wydarzeniem. Natomiast uczestnicy konkursu wiedzy rozwiązywali test: udzielali pisemnych odpowiedzi. Najlepiej rozwiązała test uczennica klasy 5 Anna Krumin. Młodzi ludzie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i gruntownym przygotowaniem.

Wszyscy uczniowie nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali pamiatkowe dyplomy, książki przyrodnicze, memory, gry planszowe, puzzle, karty do gry, breloki oraz przepiękne kubki z wizerunkami zwierząt oraz inne drobne pomoce edukacyjne. Tematem przewodnim nagród to przede wszystkim zwierzęta występujące na terenie Polski.

Kolejnym działaniem było przygotowanie w bibliotece szkolnej mini wystawy książek i czasopism o tematyce łowieckiej. Zaprezentowano również poroża i akcesoria myśliwskie. Uczeń Szymon Kamiński otrzymał podziekowanie za wzbogacenie wystawy przyrodniczo – łowieckiej w postaci przyniesionego przepięknego poroża łosia.

Wszystkie te interesujące działania edukacyjne nie odbyły się, gdyby nie bardzo duże wsparcie Koła Łowieckiego „Kudypy”, któremu społeczność biesalskiej szkoły składa serdeczne podziękowania.

 

Mirosława Gromacka wraz z nauczycielami SP w Biesalu

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱