Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Olsztyn

Edukacja z KŁ Kaczor Dobre Miasto !

W dniu 7 lutego 2024 r. w siedzibie KŁ „Kaczor” Dobre Miasto, zostały przeprowadzone warsztaty o „Bioróżnorodności dla przyszłości, czyli jak uczyć, że sarna nie jest żoną jelenia”. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy Koła i Szkoły Podstawowej  nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dobrym Mieście. Szkołę reprezentowali uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami.

Warsztaty miały na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat różnorodności biologicznej oraz edukację w tej dziedzinie w powiązaniu z zmianami klimatycznymi i ekonomiczną wartością ekosystemów.

Spotkanie było podzielone na kilka części tematycznych. Pierwsza dotyczyła  pogawędki na temat różnic między sarną a jeleniem. Prowadząca zaprezentowała tablice poglądowe z wizerunkami omawianych zwierząt, które w szczególny sposób opisywały zwierzęta.  Przedstawiono również poroże sarny i jelenia. Uczniowie chętnie wzieli udział w dyskusji. Ważnym elementem spotkania był opis myśliwego i jego pracy na rzecz ochrony zwierząt. To ważne działania, które pozwalają właściwie zrozumieć zależności oraz wspólną korelację łowiectwa i ochrony przyrody!

Drugim punktem było rozpoznawanie tropów i odgłosów zwierząt występujących na terenie Polski. Dużym zainteresowaniem cieszyło się koło fortuny, które zawierało 6 kategorii, m.in.: jak zachować się w lesie, zwierzęta chronione, urządzenia łowieckie itp. Te ciekawe pomoce edukacyjne wypożyczył ZO PZŁ w Olsztynie.

Kolejny punkt spotkania był zarezerwowany na zajęcia plastyczne. Wszyscy uczestnicy otrzymali „owalne deseczki” na których mieli narysować zwierzęta pól, lasów i łąk. Prace plastyczne wszystkich uczniów były na wysokim poziomie.

Na zakończenie spotkania obył się konkurs z poznanej wcześniej wiedzy. Za swój trud uczniowie otrzymali nagrody, a każdy uczestnik otrzymał informator pt. „Oko w oko z dzikim zwierzem. Jak zachować się przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem?” oraz drobne upominki.

Ciekawostką zajęć była wizyta „największego przyjaciela myśliwego” jakim jest pies. Pies wabił się Lusia i należał do jednego z kolegów myśliwych. Wszystkie dzieci przytulały psa, a i jemu bardzo się to podobało.

Na pożegnanie powiedzieliśmy sobie „Darz Bór”. Tym powitaniem i pożegnaniem myśliwi życzą sobie udanego polowania. Oznacza ono również „niech cię bór obdarzy, niech przynosi ci dary”.

 

Mirosława Gromacka

Komisja Kultury, Tradycji i Promocji Łowiectwa

przy ZO PZŁ w Olsztynie

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱